Plivanje dojenčadi predstavlja poseban oblik vježbanja u vodi koji pozitivno utječe na zdrav tjelesni, psihički, motorički i socijalni razvoj djeteta. Ovakav način tjelovježbe izvodi se uvijek uz prisustvo jednog člana obitelji, najčešće jednog od roditelja. Kontakt roditelj-dijete dodatno učvršćuje emocionalni razvoj djeteta. Sportska aktivnost za dojenčad u ovakvom obliku pobuđuje želju za komunikacijom, potiče razvoj mozga, potiče zanimanje djece za knjigom te na zabavan način postaje jedno od najvažnijih iskustava u djetetovu životu. Vrijednost bavljenja sportskom aktivnosti kroz igru već od prvih sigurnih dječjih koraka neprocjenjiva je, jer postoji velika vjerojatnost da će fizički aktivno dijete tu dobru naviku zadržati i kad odraste. Nedostatak primjerene tjelesne aktivnosti vrlo nepovoljno utječe ne samo na njihov rast i razvoj, već ugrožava i normalno funkcioniranje svih organa i organskih sustava. Najčešća zabluda koja se javlja kod roditelja je da će djeca sama od sebe razviti motoričke potencijale. Za neku djecu to možda i vrijedi, ali za većinu je važno organizirati primjerene programe kinezioloških aktivnosti.
Dijete se rodi najčešće sa 50cm duljine. U prvoj godini naraste za 25 centimetara. S prvim rođendanom djetetov svijet postaje veći. Usavršava svoje munjevito puzanje, teturanje na dvije noge i jedan ili dva koraka hodanja bez pomoći. Njegova vještina je porasla tako da može piti iz čaše, češljati vlastitu kosu, olovkom šarati po papiru. S godinu i pol dijete postaje “pokretna mašina” sa samosviješću. Dijete otkriva: kavake na vratima, prekidače, tipke na telefonu, utičnice, penje se na namještaj i stolice sa rukama i koljenima. Do drugog rođendana djetetovo raspoloženja se neprestano mijenja te se na njega može utjecati ako roditelji nauče kako s njim djelotvorno postupati. Mališan će naučiti mjere samokontrole. Djeca su do treće godine po prirodi zaokupljena sobom i usmjerena su na sebe, žele svoje vlastite stvari i želi sve napraviti samo, na neki način postaju “škrta”. Do treće godine dijete će proći dug put, od refleksne bebe do hodanja, pričanja, razmišljanja o vlastitim potrebama i sklonostima. Bebe, djeca i odrasli ljudi povezani su s našim svijetom kroz pet osjetila. U početku vid, sluh, okus i miris su važni, a osjetilo dodira postaje važno daleko prije, kad beba počinje hvatati i posezati za predmetima. Koristan način poticanja bebe da uči o tome što ju okružuje je da svako malo mijenjamo okruženje na zanimljiv način uz igru, igračke, pjesmu, ples i različite poligone. Igračke, sprave, pomagala i rekvizite moramo uvijek pažljivo provijeriti kako bismo se uvjerili da je baby sportska dvorana osigurana. Sitni dijelovi koje dijete može primiti, izvući van i progutati moraju biti osigurani.
Motorički razvoj podrazumijeva razvoj koordiniranih tjelesnih pokreta, osobito ruku i nogu (“vještine opće motorike”) te šaka i prstiju (“vještine fine motorike”). Obitelj (mama, tata, baka, deda) je najvažniji doprinos tijekom djetetovih prvih pet godina života.
Fiziolozi su dokazali da razina razvijenosti govora ovisi o stupnju formiranih finih pokreta prstiju ruku. Tako je na temelju istraživanja velikog broja djece, otkrivena zakonitost da kada razvoj fine motorike zaostaje, zaostaje i razvoj govora. Znanstvenici su došli do zaključka da se formiranje važnih govornih zona u mozgu ostvaruje pod utjecajem živčanih impulsa prstiju ruku. Što su djetetovi prstići aktivniji, to se bolje ostvaruje njegov govorni, emocionalni i intelektualni razvoj. Govorno-ritmičke igre možemo započeti od samog rođenja. To su vježbe razvoja slušne i prostorne percepcije, osjećaja za tempo i ritam, vježbe glasanja i pjevanja govornog i motoričkog oponašanja.
Rani početak plivanja je važan za cijeli bio-psiho-socijalni razvoj djeteta. Dijete se u vodi navikava na samostalno kretanje uz pomoć pomagala. Kreće se naprijed, nazad, zaustavlja se, okreće i radi zaveslaje rukama. S igrom i kretanjem povećava se izdržljivost djeteta. Plivanje se izvodi u što vodoravnijem položaju te se uz igru i kretanje aktiviraju sve važnije mišićne skupine. Pozitivno se utječe na razvoj ravnoteže, izdržljivosti i najvažnije koordinacije pokreta.
Prednosti plivanja imaju mnoge pozitivne pogodnosti na djetetov organizam, kao što su:
U sportskom centru Dubrava nudimo program Plivanje i pilates za bebe
gdje će naš tim stručnjaka kineziologa / kinezioterapeuta kroz jednostavne motoričke zadatke sastavljene od osnovnih oblika kretanja, elementarnih igara i kretanja uz glazbu potaknuti dijete da spontane pokrete i reakcije pretvori u svjesne, a kroz niz jednostavnih radnji nauči svladati složene zadatke.
Vaš mališan postati će sigurniji u sebe, steći će nove socijalne vještine uvažavanja druge djece, dijeljenja i suradnje, a vrijeme provedeno na treningu biti će ispunjeno smijehom i veseljem.